Jak zostać geodetą — co musisz wiedzieć

Czy chcesz zostać geodetą? Jeśli tak, czytaj dalej, aby dowiedzieć się o obowiązkach zawodowych, wymaganym wykształceniu i środowisku pracy. W tym artykule omówimy również, jak zostać zatrudnionym jako geodeta. Dowiedz się również, jakiej edukacji potrzebujesz i ile zarobisz! Czytaj dalej, aby odkryć wiele korzyści wynikających z zostania geodetą! Możesz być zaskoczony tym, czego się uczysz! Oto, co musisz wiedzieć, aby zdobyć wymarzoną pracę.

Obowiązki w pracy
Oprócz wykonywania prac geodezyjnych geodeci pełnią wiele innych funkcji, takich jak ustalanie własności gruntów, ustalanie granic nieruchomości, prowadzenie badań prawnych własności gruntów. Odpowiadają również za prowadzenie standardowych obliczeń z wykorzystaniem notatek terenowych oraz mogą prowadzić badania w aplikacjach komputerowych CAD. Ponadto mogą zapoznać się z dokumentami prawnymi, mapami historycznymi i innymi źródłami w celu ustalenia własności gruntów. Jako geodeta powinieneś mieć silne umiejętności badawcze i analityczne.

Geodeta to zawód wysoce specjalistyczny. Geodeta ustala granice nieruchomości, ustala odpowiednią głębokość fundamentów budowlanych oraz wskazuje ograniczenia gruntowe. Mogą również zostać wezwani do złożenia zeznań w sądzie o wynikach ich pracy badawczej. Geodeci są często zaangażowani w ustalanie oficjalnych granic lądowych i wodnych na potrzeby dokumentów prawnych. Geodeci muszą być zorientowani na szczegóły, mieć dobrą wizualizację i posiadać wysoki stopień wytrzymałości fizycznej.

Wymagane wykształcenie
Jako geodeta potrzebujesz tytułu licencjata z nauk geoprzestrzennych lub geodezji. Oprócz tych programów studiów geodeci potrzebują podstawowej wiedzy z matematyki, języka angielskiego, fizyki i innych przedmiotów ścisłych. Wiele stanów wymaga również od geodetów ukończenia akredytowanego programu studiów. Jednak wymagania te różnią się w zależności od lokalizacji pracodawcy. Jeśli chcesz zostać geodetą, powinieneś rozważyć poniższe wskazówki, zanim zdecydujesz, który program studiów chcesz realizować.

Aby zostać licencjonowanym geodetą we wszystkich 50 stanach, wymagany jest tytuł licencjata. Aby kwalifikować się do uzyskania licencji, musisz mieć również doświadczenie w pracy jako geodeta przez co najmniej dwa lata pod kierunkiem licencjonowanego geodety. Po uzyskaniu tytułu licencjata możesz zdecydować się na pracę jako geodeta lub ubiegać się o licencję. Zazwyczaj zarabiasz średnią pensję w wysokości 65 590 USD.

Pensja
Zadaniem geodety jest wyznaczanie granic prawnych własności, pozyskiwanie danych oraz przedstawianie ich wyników klientom. Geodeci pracują w różnych środowiskach, w tym w agencjach rządowych, prywatnej praktyce i samozatrudnieniu. Można ich wynająć do zbadania nieruchomości, aby zapewnić odpowiednią lokalizację i budowę. Geodeci mogą być nazywani geodetami, geodeciami lub specjalistami ds. planowania przestrzennego. W niektórych dziedzinach geodeci współpracują z architektami, architektami krajobrazu i urbanistami.

Badania wynagrodzeń mogą pomóc w określeniu zakresu wynagrodzeń geodetów w różnych branżach. Ankiety płacowe są stosunkowo niedrogie i mogą być dokładniejsze niż wyniki opracowane samodzielnie. Ankiety wynagrodzeń osób trzecich często zawierają również nazwy stanowisk odpowiednie dla stanowiska, które mogą się różnić w zależności od wielkości pracodawcy i branży. Jednak badania wynagrodzeń osób trzecich są również bardziej kompleksowe niż te, które opierają się wyłącznie na wynagrodzeniach rzeczoznawców. W obu przypadkach wyniki będą prawdopodobnie dokładniejsze niż samodzielnie opracowane ankiety, zwłaszcza jeśli są przeprowadzane przez dużą grupę geodetów.

Środowisko pracy
Środowisko pracy geodety jest bardzo zróżnicowane. Mogą przez większość czasu pracować w biurze lub wykonywać prace terenowe na boku. Większość geodetów zaczyna w terenie, ale w miarę postępów przechodzi do pracy biurowej. Istnieje również kilka rodzajów stanowisk geodezyjnych. W tym artykule omówimy niektóre z tych ról i ich środowiska pracy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej wymieniono niektóre typowe środowiska pracy geodetów.

Stanowisko nadzoru geodezyjnego wymaga od kandydata nadzorowania ekipy pomiarowej przy umiarkowanie skomplikowanych pracach terenowych. Obowiązki inspektora nadzoru są zróżnicowane i mogą obejmować pracę przy projektach na morzu i akwenach wodnych. Stanowiska nadzoru ankietowego są często odpowiedzialne za szkolenie i nadzorowanie pracowników niższego szczebla. Ogólnie rzecz biorąc, stanowiska kierownicze w badaniach ankietowych są uważane za wymagające, ale zazwyczaj nie są postrzegane jako najbardziej wymagające. Stanowiska te zwykle wymagają pewnej motywacji i chęci podjęcia dodatkowych obowiązków.

geodeta Konstancin-Jeziorna